PRZEJDŹ DO KREATORA CV

CV Handlowca

Data dodania: 2014-11-03

Każda osoba, która choć raz w życiu starała się o pracę, dobrze wie, że podstawowym dokumentem w procesie rekrutacyjnym jest Curriculum Vitae czyli popularne CV. Niewielu jednak wie, że różne grupy zawodowe, mają nieco inne standardy tworzenia CV i warto wiedzieć, że taki dokument w przypadku inżyniera czy nauczyciela powinien wyglądać inaczej, niż w przypadku handlowca.

Ci ostatni, to bowiem dość szczególna grupa zawodowa, która nad swoim CV powinna popracować ze zdwojonym zaangażowaniem.
Każdy handlowiec dąży do tego aby przekonać klienta do produktu i dzięki temu skutecznie go sprzedać, a więc jego pierwszym poważnym zadaniem jest sprzedać własną kandydaturę! Jak to zrobić - oto kilka podstawowych rad.

Jesteś tak dobry, jak Twoje CV...

Podstawowymi informacjami, które koniecznie muszą znaleźć się w każdym CV i to na samym początku, są informacje o kandydacie - czyli o nas, i te standardy obowiązują wszystkich. Jednak profesjonalny sprzedawca czy handlowiec wie, że w jego przypadku bez zdjęcia się nie obejdzie. Atrakcyjny wygląd i dobra prezencja to silna broń tej grupy zawodowej i każdy pracodawca szukający handlowców oczekuje, iż CV kandydatów, opatrzone będą zdjęciem. To podstawowy element wstępnej selekcji wiec warto pamiętać, że zdjęcie z wakacji nie będzie dobrym wyborem.

W części poświęconej danym kontaktowym warto zawrzeć wszystkie dostępne i użytkowane formy kontaktu - telefon, mail, a nawet skype - dobry handlowiec to w końcu człowiek idący z duchem czasu i potrafiący komunikować się w każdy, przystępny dla klienta sposób.

Zaprezentuj swoje kwalifikacje...

Doświadczenie zawodowe, to największy atut każdego sprzedawcy, dlatego wszelkie informacje na temat dotychczasowego przebiegu naszej kariery zawodowej, to kolejny obowiązkowy element, składający się na dobre CV handlowca. Umieszczamy go w centralnej części dokumentu, jako treść główną. Przebieg zatrudnienia warto usystematyzować, koncentrując się w pierwszej kolejności na tych miejscach pracy, które pozwalały zdobywać doświadczenie w handlu. Na rynku sprzedażowym ważne będą także konkretne branże, dlatego warto dodać taką rubrykę i nieco szerzej opisać to co i komu sprzedawaliśmy. Coraz bardziej istotny jest też charakter naszych dotychczasowych klientów, także krótka informacja o tym że mamy doświadczenie w sektorze B2C czy B2B, także będzie świadczyć o naszym profesjonalizmie.

Udowodnij, że jesteś profesjonalistą ...

Kolejnym, istotnym elementem składającym się na CV w tym sektorze, jest wykształcenie, jednak w przypadku handlowców, dużo ważniejsze będą informacje o sukcesach sprzedażowych, kompetencjach językowych i wszelkiego rodzaju kursach i szkoleniach - to one w końcu najbardziej efektywnie wpływają na skuteczność i jakości pracy sprzedawcy. Bardzo dużym atutem będzie znajomość języków obcych i zdolność do współpracy z klientem z zagranicznym, informacja o posiadanym prawie jazdy i doświadczeniu za kierownicą, a także znajomość konkretnej branży. I to te elementy warto szczególnie wyeksponować w CV, jeśli marzy nam się etat handlowca.

W CV handlowca, koniecznie powinna się też znaleźć informacja o mobilności i ewentualnym obszarze, w którym jesteśmy w stanie wykonywać swoją pracę, którą warto także wyeksponować.

Całość warto dopracować z dbałością o każdy detal, jak najlepszą ofertę handlową i uzupełnić nieszablonowym listem, dedykowanym konkretnej firmie. W handlu nie ma bowiem dwóch tych samych produktów, a dobry handlowiec w liście motywacyjnym przekona każdego, że sprzedaż Tego konkretnego to jego marzenie.