PRZEJDŹ DO KREATORA CV

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Data dodania: 2018-12-14

Wszyscy przeszliśmy lub będziemy musieli przejść rozmowę kwalifikacyjną. Jest to bardzo stresująca sytuacja, problematyczna dla większości z nas. Warto jest się więc na nią odpowiednio przygotować. Istnieją pewne pytania, które pojawiają się na rozmowie nadzwyczaj często. Istnieją te podstawowe, ale także i bardziej precyzyjne. Zupełnie odrębny temat to pytania w wybranym sektorze. Inne pytania zostaną nam zadane podczas ubiegania się o pracę jako kucharz, a inne podczas rekrutacji na stanowisko informatyka.

Jak więc wyglądają pytania na rozmowie rekrutacyjnej? Z tych podstawowych, możemy spodziewać się między innymi:

  • - opowiedzenia czegoś o sobie
  • - gdzie widzimy się za 10 lat?
  • - dlaczego nasza firma?
  • - co wiesz o naszej działalności i jej historii?

Widzimy tutaj, że są to pytania luźne, związane z naszą osobą lub z firmą. Polegają na poznaniu nas jako ludzi oraz zorientowaniu się czy w ogóle wiemy gdzie aplikowaliśmy. Kolejny rodzaj pytań to ten związany z twoim doświadczeniem zawodowym. Mogą paść pytania o wykonane projekty, najczęściej używane technologie w poprzedniej pracy, odbyte staże i wolontariaty. Pytania o wynagrodzenie również się pojawiają i to bardzo często. Dla wielu jest to pytanie ciężkie, musimy więc być dobrze przygotowani, wiedzieć jaką kwotę możemy podać aby po podjęciu pracy otrzymywać odpowiednie wynagrodzenie. Jeśli podamy osobie rekrutującej małą kwotę, może się okazać, że mogliśmy podjąć pracę za 30 procent więcej.

Powinniśmy być przygotowani na różne podchwytliwe pytania. Mają one na celu sprawdzenie naszej inteligencji, reakcji. Może paść na przykład pytanie o to w jaki sposób przenieślibyśmy góry. Są to zabawne pytania, którymi nie należy się stresować. Mają one też na celu rozładowanie napięcia po długiej rozmowie. Ludzie, którzy rekrutują chcą nas poznać i nie powinniśmy się stresować. Pytania, które padają zadawane są każdemu. Im mniej będziemy się nimi przejmować, tym lepiej wypadniemy. Oczywiście, przygotować się do nich nigdy nie zaszkodzi.