PRZEJDŹ DO KREATORA CV

Rozmowa kwalifikacyjna - język angielski

Data dodania: 2017-07-13

Oprócz oczywistej rekomendacji własnego doświadczenia, popartego wymaganym wykształceniem, odbyciem szkoleń zawodowych i kursów, a także pozytywnej opinii byłego pracodawcy, w dzisiejszych czasach bardzo często konieczne jest zaprezentowanie umiejętności operowania językiem obcym, zwłaszcza angielskim o różnym stopniu zaawansowania.

Ponieważ rozmowa o pracę sama w sobie jest wyjątkowo stresująca, konieczne jest jak najlepsze zaprezentowanie wszystkich swoich umiejętności. To od nich zależy jej pozytywny przebieg, a tym samym mogą zaważyć na przyszłym życiu zawodowym kandydata. Pomimo, że angielski jest stosunkowo prostym i łatwym do przyswojenia na poziomie podstawowym językiem, swoboda wypowiedzi podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie zawsze przebiega łatwo. Na szczęście zestaw pytań i przykładowych zwrotów, które przewijają się podczas spotkania w sprawie pracy, jest przeważnie bardzo zbliżony.

Na co uważać podczas rozmowy?

Znajomość języka obcego to bardzo ważny element CV, jednak stopień jego zaawansowania powinien być opisany w sposób zgody ze stanem faktycznym. Osoba, która może się pochwalić komunikatywnym poziomem znajomości angielskiego, nie powinna zawyżać umiejętności w podaniu o pracę lub swoim życiorysie. Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej polega na sprawdzeniu rzeczywistych umiejętności językowych kandydata, dlatego już po pierwszych kilku pytaniach osoba przeprowadzająca spotkanie odkryje, że została wprowadzona w błąd.

Wysoki poziom zaawansowania oznacza, że język angielski na rozmowie o pracę nie sprawia kandydatowi żadnego problemu. Może swobodnie rozmawiać o swoich umiejętnościach, które mogą pomóc mu w dobrym wykonywaniu wymarzonej posady, a także przywoływać największe sukcesy i dzielić się doświadczeniem. Jakiekolwiek błędy językowe lub logistyczne wypowiedzi zostaną natychmiast odkryte, a w przypadku nieprawdziwych informacji podanych w CV, kandydat nie ma praktycznie żadnych szans na otrzymanie posady. Dlatego lepiej trafnie określić swój poziom zaawansowania.

Przykładowe pytania i przebieg rozmowy

Koniecznie należy dobrze przyswoić język oby na rozmowę o pracę. Pomóc mogą w tym zestawy przykładowych, podstawowych zwrotów, które zazwyczaj dotyczą kompetencji kandydata względem oferowanej posady oraz jego doświadczenia, np.

  • Tell us something about yourself (Powiedz nam coś o sobie)
  • Why do you want this job? (Dlaczego chcesz tej pracy?)
  • What qualifications have you got? (Jakie masz kwalifikacje?)
  • Why should we hire you? (Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić?)

Dokładnie analizując odpowiedzi na pytania podobne do powyższych, kandydat ma szansę doskonale przygotować się do tego etapu rozmowy kwalifikacyjnej, zarówno pod względem merytorycznym, jak i gramatycznym. Odpowiedzi powinny być płynne i na temat, muszą także świadczyć o zrozumieniu pytania. Im lepiej opanowany język, tym bogatsze mogą być wypowiedzi udzielane przez kandydata.