PRZEJDŹ DO KREATORA CV

CV FRYZJERKA

Data dodania: 2014-11-03

Jeden z najważniejszych dokumentów w życiu. Curriculum Vitae, bo o nim mowa, to nic innego jak czytelne zestawienie podstawowych informacji osobowych. Życiorys niezbędny jest do znalezienia zatrudnienia. Na jego podstawie pracodawcy oceniają kandydatów na oferowane stanowiska. Dlatego CV jest niezwykle i istotne i warto je dobrze napisać.

Każdy zawód wymaga innego rodzaju podejścia do tworzenia życiorysu. I tak swoje CV fryzjerka powinna odróżnić od tego pisanego przez specjalistę ds. rachunkowości czy też menedżera. Oczywiście, powinna pamiętać o podstawowych zasadach obowiązujących przy opracowywaniu życiorysu. Przede wszystkim o:

 • podaniu wszystkich danych osobowych: imię (bądź imiona), nazwisko (wraz z panieńskim matki), data i miejsce urodzenia, stan cywilny, adres zameldowania, zamieszkania i korespondencyjny (wraz z kodem pocztowym)
 • załączeniu danych kontaktowych: numerów telefonu (prywatnych, komórkowych i domowych), adresu skrzynki mailowej, opcjonalnie innych danych do kontaktu
 • wstawieniu formalnego zdjęcia
 • wpisaniu historii wykształcenia i zatrudnienia (wraz okresami pracy/nauki, nazwami firm/szkół i ich adresami, stanowiskami/tytułami zawodowymi, obowiązkami/profilami studiów bądź klas)
 • poinformowaniu o posiadanych kwalifikacjach, uprawnieniach, dyplomach oraz osiągnięciach
 • utrzymaniu czytelności i wydźwięku formalnego
 • dopisaniu na końcu klauzuli o danych osobowych

Dzięki wykorzystaniu naszego kreatora CV żadna fryzjerka poszukująca nowej pracy nie zapomni o wyżej wymienionych punktach.

Czy jednak taki dosyć poprawny życiorys fryzjerka może uznać za idealny? Raczej nie. Warto aby je dopracowała i dopasowała do zawodu.

Przede wszystkim, w swoim CV fryzjerka powinna podkreślić swoje doświadczenie artystyczne. W jej fachu jest ono znacznie istotniejsze od wykształcenia, choć to jest doceniane, jesli zdobywane jest nieprzypadkowo, w dobrych, renomowanych szkołach.

Fryzjerka powinna umieścić w życiorysie bardziej szczegółowe informacje o poprzednich miejscach pracy. Może wspomnieć o rodzajach fryzur, jakie wykonywała, głównej grupie klientów (wiek, płeć, status społeczny), produktach i sprzętach, na jakich pracowała, częściej stosowanych technikach. W polu dotyczącym doświadczenia zawodowego musi zawrzeć też imiona i nazwiska właścicieli salonów, w których pracowała, szczególnie jeśli są znani w branży. Jeżeli może pochwalić się jakąś dobrą stałą klientką, to też świetnie byłoby, gdyby o niej wspomniała. Ponieważ fryzjerka często oferuje swoje usługi bliskim i znajomym nieodpłatnie, zawsze ma możliwość napisania o tym w CV i zaliczenia do pewnego rodzaju wolontariatu. Bez problemu może też dołączyć do swoich doświadczeń udział w rozmaitych warsztatach, organizowanych przez producentów akcesoriów, farb i kosmetyków do pielęgnacji włosów.

W swoim CV fryzjerka musi zaprezentować pracodawcy swoje umiejętności w zakresie: dobierania fryzur i kolorów, strzyżenia damskiego, męskiego i dziecięcego, koloryzacji, dekoloryzacji, rozjaśniania, upięć, prostowania i kręcenia, pielęgnacji włosów a także masażu głowy i innych. Powinna określić swój stopień zaawansowania, adekwatność doświadczenia, style i techniki, jakie potrafi wykorzystać (np. trwała ondulacja, balejaż). Do umiejętności czysto zawodowych warto jest dodać te interpersonalne, najważniejsze we fryzjerstwie. Są to z pewnością:

 • komunikatywność (ważna w kontakcie z klientami i współpracownikami)
 • dobra organizacja pracy, schludność i wysoka kultura osobista (niezbędne w salonie fryzjerskim)
 • kreatywność i wyczucie estetyki (niezwykle istotne w pracy o charakterze artystycznym)
 • dokładność (jej stopień widać na ludzkich głowach!)
 • odporność na stres (z którym fryzjerka zmierza się w kontakcie z trudniejszymi klientami)

Niektórzy fryzjerzy i fryzjerki doceniają także otwartość na potrzeby i sugestie klienta, wytrzymałość fizyczną (ze względu na wielogodzinną pracę w pozycji stojącej), punktualność, czy obeznanie w modzie i trendach.

W kwalifikacjach fryzjerki powinny znaleźć się przede wszystkim tytuły zawodowe przez nią uzyskane. Ponadto w tej rubryce warto nadmienić o posiadanych dyplomach i certyfikatach ukończenia kursów i warsztatów, niekoniecznie jedynie tych, które rzeczywiście nadają jakieś uprawnienia.

Ponadto w CV fryzjerka może zwrócić większą uwagę na załączone zdjęcie. Powinno przedstawiać ją w codziennej lub okazjonalnej, ale starannej fryzurze, najlepiej samodzielnie zrobionej. Fryzjerka musi na swoim przykładzie udowodnić, że potrafi dobrze zająć się włosami. Co więcej, życiorys fryzjerki aż się prosi o to, aby był elegancki, schludny i ładny. Nie musi być bardzo minimalistyczny, może mieć lekkie zabarwienie artystyczne. Ważne, aby na pierwszy rzut oka był stylowy.

Curriculum Vitae fryzjerka zawsze powinna uzupełniać dobrze skompletowanym portfolio prac z wysokiej jakości zdjęciami fryzur, jakie wykonała. W samym życiorysie musi pojawić wzmianka o jego dołączeniu.

Podsumowując, fryzjerka powinna zwrócić w swoim CV uwagę przede wszystkim na szczegółowe określenie dotychczasowego doświadczenia, odpowiednią prezentację umiejętności zawodowych i interpersonalnych oraz uzyskanych kwalifikacji, certyfikatów i dyplomów, a także osobistych osiągnięć. Takim życiorysem każda fryzjerka zrobi dobre pierwsze wrażenie u pracodawcy i zaprezentuje wszystko, co ma do zaoferowania jako fachowiec w swojej dziedzinie.