PRZEJDŹ DO KREATORA CV

Siła introwertyków w firmie

Data dodania: 2019-06-21

Introwertyzm i ekstrawertyzm to dobrze znany podział, który najogólniej mówiąc różnicuje typ ekspresji każdego człowieka. Ekstrawertycy to osoby potrzebujące dużo uwagi, często dusze towarzystwa, które świetnie odnajdują się w kontaktach międzyludzkich. Są dowcipni, mogą słynąć z poczucia humoru (Tak, to zupełnie dwie różne rzeczy). Kontakt z innymi napędza ich do działania. Lubią, kiedy dużo się dzieje.

Ekstrawersja vs introwersja na codzień i w pracy

Jeśli chodzi o życie zawodowe to ekstrawertycy świetnie odnajdują się podczas zebrań i narad, gdzie konieczna jest burza mózgów. Wpadają na świetne pomysły, ponieważ czerpią swoją energię z potencjału innych ludzi. Inni są dla nich źródłem inspiracji. Mogą dość głośno wyrażać swoje emocje, cechuje ich brak dystansu, są otwarci.

Po drugiej stronie stoją introwertycy. Na pierwszy rzut oka mogą być odbierani jako osoby nieśmiałe, wycofane, zdystansowane. Swoją energię czerpią z własnego wnętrza. Cenią sobie samotność i uważają, że potrafią dobrze wypełnić swój czas, bez konieczności zabiegania o towarzystwo. Zazwyczaj są ludźmi oczytanymi, ponieważ książka stwarza im przestrzeń do rozmyślań. Nikt z nas nie jest 100% ekstrawertykiem czy introwertykiem, nosimy w sobie cechy obu typów z różnym nasileniem skali. Nie oznacza to wszystko jednak, że introwertycy muszą być samotnikami, ale zgiełk i blichtr to zupełnie obce im obyczaje. Najbardziej wartościowe są dla nich kontakty 1 na 1, ponieważ umożliwiają większe porozumienie.

Spokój introwertyka w miejscu pracy

Introwertycy są bardzo wartościowymi pracownikami ze względu na to, że potrafią analizować oraz koncentrować się na elementach pracy, które ekstrawertykom mogą wydawać się nudne. Często są świetnymi mediatorami, ponieważ rozumieją poglądy obu stron, dzięki rozwiniętej inteligencji emocjonalnej widzą więcej. Świadomy introwertyk potrafi rozwiązać wiele konfliktów ze względu na to, że dostrzega ich przyczynę. Zazwyczaj nie ulega łatwo emocjom, dlatego jest dobrym negocjatorem. Osoby takie przynoszą firmie wiele korzyści. Ich chłód i opanowanie pozwalają podejmować mądre decyzje.

Ładowanie baterii

Po wielu kontaktach interpersonalnych mogą potrzebować ciszy i spokoju, aby naładować swoje akumulatory. Kiedy ktoś będzie próbował zburzyć ich spokój, mogą wpaść w złość. Introwertycy zazwyczaj dostrzegają piękno przyrody, potrafią się zatrzymać i szukać przyczyn swojej niskiej wydajności. Zdarza się, że są bardzo zmęczeni i szukają możliwości odpoczynku sam na sam z własnymi myślami. Ponieważ nie zajmują się przesadnie sprawami innych ludzi są dobrymi pracownikami. Starają się dostrzegać to, co istotne, a plotkowanie i złośliwości są obce ich naturze.

Praca, w której introwertyk będzie wydajny

Zawody, w których dobrze odnajdzie się introwertyk to wszystkie te, które zapewniają zachowanie autonomii i wymagają samodzielności w działaniu. Prawnik, pisarz, księgowy, analityk, kontroler jakości... Niektórzy introwertycy mogą być dobrymi nauczycielami. Introwertyk w pracy działa zawsze tak samo, niezależnie od tego, czy zostanie pochwalony i poddany ocenie czy nie. Można więc zlecać im zadania, które nie będą kontrolowane, bo najprawdopodobniej wykonają je dobrze. Introwertyk szukający pracy stworzy interesujący życiorys a nie tendencyjny szablon CV, których mnóstwo w archiwach rekruterów. Introwertycy są dobrymi szefami ze względu na to, że potrafią mądrze zarządzać zasobami i delegować zadania bez zbędnego nacisku. Starają się budować pozytywne relacje i opierać je na szczerości, a takiego szefa pracownik nie chce zawieść.