Adres zamieszkania czy adres zameldowania - co podawać w CV?
Częstym dylematem dotyczącym treści CV jest to, czy podając swoje dane osobowe, należy podać adres zamieszkania, czy adres zameldowania. Nie ma problemu jeśli osoba aplikująca na określone stanowisko posiada takie samo miejsce zameldowania i zamieszkania. Problem pojawia się natomiast w sytuacji, gdy oba adresy się różnią. Często może się zdarzyć także sytuacja, w której stanowisko, na które aplikujemy jest tak interesujące, że jesteśmy w stanie przeprowadzić się w miejsce naszej przyszłej pracy. Jak z tego wybrnąć i nie popełnić błędu?
Adres zamieszkania, czy zameldowania - co podać w CV?
To jaki adres podamy w CV jest bardzo istotne, gdyż podanie niewłaściwego może wprowadzić potencjalnego pracodawcę w błąd, w szczególności gdy adres zameldowania różni się w rzeczywistości od adresu zamieszkania pod względem miejscowości. Może to spowodować nawet odrzucenie aplikacji przez rekrutera (szczególnie tej wysłanej przez Internet), gdyż uzna on, że osoba biorąca udział w rekrutacji mieszka daleko od miejsca pracy i będzie musiała długo dojeżdżać. Jeśli ta odległość jest duża lub jeśli na stanowisku, które jest przedmiotem rekrutacji określono w jednym z wymagań wysoką dyspozycyjność, może to skutkować nawet odrzuceniem aplikacji. Dlatego w CV adres zamieszkania ma kluczowe znaczenie i warto właśnie taki adres tam umieścić. Z punktu widzenia pracodawcy ważne jest to, jak daleko od miejsca pracy będziemy zazwyczaj przebywać, a nie gdzie posiadamy meldunek. Musi on dobrze zorganizować nam pracę uwzględniając nasze ewentualne dojazdy do siedziby firmy.
W innej sytuacji zaś, w której znaleźliśmy ciekawą ofertę pracy w innym mieście i jest ona tak dobra, że wyrażamy gotowość przeprowadzenia się do tego miasta za pracą, warto wpisać aktualne miejsce zamieszkania, a w nawiasie obok umieścić po prostu informację, że "wyrażamy gotowość do zmiany miejsca zamieszkania w związku z pracą". Dzięki temu zrobimy lepsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy i zwiększymy swoje szanse na zatrudnienie na stanowisku, na które aplikujemy.