PRZEJDŹ DO KREATORA CV

Rozmowa kwalifikacyjna - o czym należy pamiętać

Data dodania: 2014-11-03

Musisz pamiętać o kilku bezwzględnych zasadach, bez przestrzegania których lepiej nie wychodzić z domu. Podpowiadamy o czym trzeba pamiętać i o co koniecznie musisz zadbać, szykując się do rozmowy. Weź nasze rady do serca, a zwiększysz swoje szanse na zdobycie pracy!

Po pierwsze i najważniejsze: zadbaj o swój wygląd zewnętrzny. Przed rozmową pójdź do fryzjera, starannie przygotuj czyste i eleganckie ubranie i dobrze się wyśpij.

Po drugie, równie ważne, pamiętaj żeby się nie spóźnić. Niepunktualność już na pierwszym spotkaniu nie zostanie dobrze odebrana, a Ty możesz stracić szanse na otrzymanie stanowiska.

Po trzecie, poznaj podstawowe informacje o firmie, do której aplikujesz. Dzięki temu unikniesz niezręcznego milczenia podczas rozmowy. Nigdy nie wiesz o co dokładnie mogą Cię zapytać, lepiej więc znać ogólną politykę firmy i sukcesy, którymi może się poszczycić.

I teraz kolejne ważne wskazówki: co robić, jak już znajdziesz się na rozmowie? Bądź poważny, nie rób głupich min i nie wprowadzaj żartobliwego tonu spotkania. Pamiętaj - to nie Ty decydujesz o przebiegu rozmowy i jego tonie. Wszystko zależy od Twojego rozmówcy. Musisz być elastyczny i jeśli sytuacja będzie tego wymagała, możesz wykazać się odrobiną luzu. Pracownicy z poczuciem humoru też są na wagę złota!

Pamiętaj o swojej postawie - bądź wyprostowany i pewny siebie. Nie siadaj też pierwszy. Poczekaj aż Twój rozmówca zaproponuje Ci zajęcie miejsca. W ten sposób wykażesz się znajomością podstawowych zasad kulturalnego savoir vivre. I co ważne, jeśli jesteś entuzjastą żucia gumy - zrezygnuj z tego nawyku na czas rozmowy.

Przez cały czas trwania rozmowy nie okazuj zdenerwowania, spróbuj wykorzystać wszystkie swoje pokłady opanowania. Daj się poznać od jak najlepszej strony. Bądź miły, życzliwy i uśmiechnięty. Uśmiech zjednuje niejednego, także podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Przekaż potencjalnemu pracodawcy, że znasz swoje mocne strony i potrafisz z nich korzystać. Pokaż też, że jesteś reprezentatywny. To ważna cecha i może się przydać niemal na każdym stanowisku.

Co więcej? Słuchaj aktywnie. Nie przerywaj, ale zapamiętuj właściwe intencje swojego rozmówcy. Co więcej - utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą. Niech wie, że jesteś odważny i pewny siebie. Niech ma poczucie że to, co do Ciebie mówi, właściwie do Ciebie trafia.

Pamiętaj o pożegnaniu z klasą. Zapytaj, czy i kiedy możesz liczyć na kontakt. Pewnie podaj rękę i podziękuj za poświęcony Ci czas. Wyjdź pewnym krokiem, uśmiechaj się, ale nie bądź tak pewny siebie, że aż arogancki.

Pamiętaj, praca to nie tylko dobrze napisane CV. To także sposób, w jaki zaprezentujesz się przyszłemu pracodawcy. Ważne, byś pokazał swoją klasę na rozmowie kwalifikacyjnej. Masz zachowywać się To ważne, właśnie od niej zależy co najmniej połowa Twojego sukcesu! Jeśli rada w jednym, ostatnim zdaniu, to: bądź sobą z klasą.