CV Recepcjonistka
To ona udziela nam wszelkich informacji, pomaga rozwiązać problemy i umawia nas na spotkania lub organizuje nasz nocleg. To właśnie ona jest wizytówką każdego miejsca i sprawia, że chcemy do niego wrócić.
Aby zdobyć wymarzoną posadę, trzeba stworzyć profesjonalne i interesujące CV. Przede wszystkim każde CV bez względu na posadę, o którą się staramy, musi być napisane schludnie i przejrzyście. Nie można zawierać w nim informacji nieprawdziwych lub nieaktualnych.
W przypadku aplikowania na stanowisko recepcjonistki bardzo ważne jest również opatrzenie Curriculum Vitae zdjęciem przedstawiającym twarz - najlepiej by było to zdjęcie dowodowe lub legitymacyjne.
W żadnym przypadku do CV recepcjonistka nie może dołączyć zdjęć przedstawiających ją np. na wakacjach lub na imprezie ze znajomymi - zachowanie takie świadczy o niedojrzałości i braku profesjonalizmu, który jest niezwykle istotny dla osób pracujących w recepcji.
Powinniśmy również pamiętać, że gdy podajemy w CV adres e-mail, nie może on być infantylny (np. [email protected]) - najlepiej będzie, jeśli znajdzie się w nim nasze imię i nazwisko.
W CV recepcjonistka bezwzględnie musi umieścić informacje o wykształceniu, ukończonych kursach oraz o znajomości języków obcych. Warto zaznaczyć, że osoby, które nie posiadają wykształcenia kierunkowego (np. technikum hotelarskie, studia na wydziale turystyki) również mają dużą szansę na otrzymanie pracy na stanowisku recepcjonistki - zwłaszcza, jeśli cechują się wysoką kulturą osobistą, pewnością siebie i znają biegle co najmniej dwa języki obce.
Ważne jest także, by w CV pochwalić się wszelkimi ukończonymi kursami, które mogą poprawić jakość pracy w recepcji. Możemy więc zaakcentować, że ukończyliśmy kurs pierwszej pomocy medycznej czy obsługi komputera i programów od rezerwacji. Bardzo istotną kwestią jest również znajomość języków obcych. Podstawowym językiem jest angielski, ale dobrze będzie, jeśli znamy również niemiecki, włoski czy francuski. Zainteresowanie pracodawcy mogą zdobyć także osoby, które pochwalą się znajomością mniej popularnego języka obcego, np. węgierskiego, arabskiego lub fińskiego. Trzeba także pamiętać o zasadzie, że obok informacji o znajomości języka obcego, należy zaznaczyć stopień jego zaawansowania.
Doświadczenie zawodowe jest podstawą każdego CV - recepcjonistka powinna więc starannie przemyśleć, które jej poprzednie posady lub praktyki mogą przekonać przyszłego pracodawcę o wybraniu jej na wymarzone stanowisko.
Dobrze więc będzie, jeśli w aplikacji znajdą się informacje o praktykach lub stażach w renomowanych hotelach i pensjonatach, jak również informacje o pracy np. na stanowisku recepcjonistki w przychodni lekarskiej. Osoby, które nie mają doświadczenia zawodowego w pracy w recepcji, mogą podkreślić, że pracowały na innych stanowiskach, w których miały kontakt z klientami i musiały wykazywać się umiejętnościami podobnymi jak w przypadku pracy na stanowisku, na które aplikują. W swoim CV recepcjonistka może umieścić również wzmiankę o oryginalnym hobby (np. nurkowanie, śpiew operowy).