PRZEJDŹ DO KREATORA CV

Data urodzenia w CV - wady i zalety

Data dodania: 2019-04-07

Nie da się ukryć, że każdy z nas - chcąc zacząć nową pracę lub zmienić dotychczasową - stworzyć musiał niezbędny komplet dokumentów rekrutacyjnych, w tym także CV. Wiele osób zastanawia się po co umieszczać informację o dacie urodzenia w CV. No właśnie, czy data urodzenia w CV jest konieczna?

Na początku należy wskazać, że aktualne przepisy prawa nie wymagają wprost, by osoba poszukująca pracy miała obowiązek wskazywania takiej informacji w CV. Jednakże z uwagi na charakter wykonywanej pracy, Twój przyszły pracodawca może skierować do Ciebie prośbę o podanie takiej informacji. Wskazać należy, że może zdarzyć się tak, iż pracodawca - mając przed sobą Twoje CV, w którym nie wskazano daty urodzenia - odrzuci Twoją kandydaturę nie analizując pozostałych informacji.

Co więcej, brak informacji o dacie urodzenia w CV może zostać różnie odebrany przez przyszłego pracodawcę. Może on bowiem uznać, iż jej brak jest wynikiem Twojego zapominalstwa, co przekreśli szanse za otrzymanie wymarzonej posady.

Ponadto, nie da się ukryć, iż pracodawca - chcąc stworzyć zgrany zespół pracowników, bądź też zatrudnić osobę na stanowisku wymagającym np. dużej sprawności fizycznej - częstokroć poszukuje osoby, która mieści się w danym przedziale wiekowym. Innymi przyczynami, z powodu których informacja o dacie urodzenia w CV jest tak ważna dla pracodawcy jest fakt, iż poszukuje on osoby posiadającej bogate doświadczenie zawodowe, czego trudno wymagać od osoby, która dopiero co zakończyła edukację.

Data urodzenia w CV jest też jedną z informacji, która pomaga w identyfikacji danej osoby. Może bowiem dojść od sytuacji, w której na to samo stanowisko kandydować będą osoby noszące takie same imię i nazwisko. W takim przypadku podana data urodzenia w CV pozwoli odróżnić obie kandydatury.

Niewątpliwie informacja o dacie urodzenia w CV odgrywa znaczącą rolę w procesie rekrutacji. Jeżeli więc osobie poszukującej pracy zależy na jej szybkim znalezieniu - uznać należy, iż data urodzenia w CV stanowi konieczną informację.