PRZEJDŹ DO KREATORA CV

Co ważniejsze w CV - adres e-mail czy nr telefonu?

Data dodania: 2019-02-24

Rolę Curriculum Vitae zna każdy każdy. Na przestrzeni lat jego forma nieco ewoluowała, jednakże w dalszym ciągu jest to najważniejszy z dokumentów składanych w czasie ubiegania się o pracę, bez którego nawet nie warto zgłaszać się do procesu rekrutacji.

Co jednak powinno znaleźć się w idealnym CV? Historia wykształcenia, przebieg kariery, dane o dodatkowych umiejętnościach i hobby, no i oczywiście dane adresowe. Co do adresu fizycznego, to nikt nie ma większych wątpliwości jak powinien wyglądać. Pytanie w obecnych czasach rodzi się inne, dotyczące tego, jaki sposób kontaktu powinno się podać - numer telefonu czy adres e-mail?

Pytanie tylko na pozór wydaje się banalne, bowiem sposób, w jakim potencjalny pracodawca będzie kontaktował się z kandydatami do pracy ma fundamentalne znaczenie dla procesu rekrutacji. Warto więc zastanowić się chwilę dłużej nad tym problemem i rozstrzygnąć wszelkie za i przeciw, stojące za każdą z tych opcji.

Aby to zrobić, warto na chwilę wejść w skórę pracodawcy. Jeśli osoba rekrutująca jest typem miłośnika nowoczesnych technologii, to z pewnością posiadające adres email CV pozostawi do dalszej analizy, natomiast dokument bez podanego emaila potencjalnie odrzuci. Z kolei tradycjonalista, lubiący bezpośredni kontakt, widząc zawierające numer telefonu CV potraktuje jako potencjalnie interesujące, natomiast takie które numeru nie posiada może odrzucić.

I teraz rodzi się kolejne pytanie - jak zgadnąć, na jaki typ osoby rekrutującej się trafi? Odpowiedź jest dość prosta - w większości przypadków nie da się tego przewidzieć. Oczywiście można sobie założyć, że jeśli aplikuje się do firmy informatycznej, to raczej przeważają tam osoby będące z technologią za pan brat. Z kolei składanie CV do muzeum wskazuje, iż bardziej prawdopodobne będzie preferowanie tam kontaktu telefonicznego. Wszystko to jednak dywagacje, które nie muszą potem mieć pokrycia w faktach.

Wydaje się więc, że rozwiązanie tego problemu jest jedno, i to bardzo proste. Wystarczy w CV podawać obydwa sposoby kontaktu. Zarówno numer telefonu, jak i adres email we współczesnym świecie wciąż są bowiem równie ważne i pozwalają na kontakt w dowolny sposób. Nie ma więc powodu, aby rezygnować z wpisywania obu danych do CV.