PRZEJDŹ DO KREATORA CV

Czy list motywacyjny jest konieczny?

Data dodania: 2019-07-08

W ostatnich latach przyjęło się, że kandydaci poszukujący pracy piszą list motywacyjny. Nie zawsze jednak patrzą na wymagania potencjalnego pracodawcy. Co ważne, listy tego typu nie zawsze są konieczne, a osoby, które - mimo to - wysyłają je - wysyłają firmie jasny sygnał, że nie przywiązują dużej uwagi do czytania ze zrozumieniem, a co gorsza - że są nadgorliwi.

Czym jest list motywacyjny?

Nie ma chyba osoby, która - poszukując pracy - nie spotkałaby się z nim. Niewiele jednak kandydatów chociaż raz w swoim życiu napisali go. Co ciekawe, nie każdy wie, jak w istocie powinien wyglądać schemat listu.

List motywacyjny bowiem to nic innego, jak pewnego rodzaju CV. Charakteryzuje się on jednak większym, znacznie bardziej konkretnym rozwinięciem życiorysu zawodowego danej osoby. List ma - co ważne - pasować do oferty pracy, na którą kandydat odpowiada. Celem jest przede wszystkim prezentacja swoich najlepszych cech, a także motywacji do nieustannego rozwoju oraz powodu, dla którego właśnie dana osoba powinna zostać wybrana na stanowisko, które jest oferowane.

Przede wszystkim listy motywacyjne mają w jak najlepszy sposób prezentować kandydata. Warto także dać potencjalnemu pracodawcy w nim do zrozumienia, że prezentowana osoba zna firmę. Taki zabieg pozwoli odebrać kandydata jako osobę świadomą i przygotowaną na wszelkie wyzwania.

W liście motywacyjnym należy również przypomnieć o swoich poprzednich pracach, doświadczeniach zawodowych, umiejętnościach, sukcesach, zainteresowaniach, a nawet o językach, w których kandydat się porozumiewa. To właśnie dobry list motywacyjny (o ile jest wymagany) może zdecydować o tym, czy kandydat zostanie zaproszony na rozmowę rekrutacyjną.

Zalety listu motywacyjnego

Listy motywacyjne posiadają wiele zalet. Wśród nich wymienia się między innymi to, że rekruter może łatwiej poznać potencjalnego pracownika. CV bowiem nie do końca oddaje dotychczasowe doświadczenia i sylwetkę kandydata, w przeciwieństwie do listu motywacyjnego.

List jest również doskonałym uzupełnieniem CV oraz pokazuje, że kandydat jest zaangażowany w to, co wykonuje. Taki zabieg pozwoli wysłać do potencjalnego pracodawcy sygnał, że osoba aplikująca będzie odbierana jako ktoś, kto zawsze, solidnie przykłada się do swojej pracy.

Czy list motywacyjny jest konieczny?

Kluczowe pytanie brzmi: czy list motywacyjny jest konieczny w trakcie aplikowania na dane stanowisko? Otóż, odpowiedź na nie można znaleźć przede wszystkim w ogłoszeniach. To od pracodawcy zależy, czy list motywacyjny będzie potrzebny i czy go wymaga.

Coraz częściej jednak odchodzi się od przesyłania listów. Nie każdy rekruter bowiem ma czas i chęci, aby czytać je od deski do deski. Co ważne, wielu z nich wystarcza tylko i wyłącznie CV, które jest krótkie i zwięzłe, a przy okazji także zawiera najbardziej istotne informacje dla potencjalnego pracodawcy. Warto zatem - przed wysłaniem swojej aplikacji - sprawdzić ogłoszenie i przeczytać z uwagą. Jeśli list nie jest wymieniany, wówczas nie warto go wysyłać.