PRZEJDŹ DO KREATORA CV

Jakich pytań nie warto zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Data dodania: 2019-02-28

Rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa rekrutacyjna, czy też interview opisują jedną i tą samą sytuację. Jest to sposób na nawiązanie bezpośredniego kontaktu z kandydatem. Poznanie go, spotkanie na żywo i ocenienie jego umiejętności na podstawie, tego co sobą prezentuje. Nawet najlepszy kandydat, może popsuć dobre wrażenie, niewłaściwymi pytaniami. Z tego powodu podpowiadamy, jakich pytań nie warto zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej.

Kiedy mogę wziąć wolne?

Jeżeli, nawet nie dostałeś jeszcze pracy to nie pytaj o dni wolne. Takie pytanie najprawdopodobniej zniechęci do Ciebie potencjalnego pracodawcę. W końcu, prowadzi rekrutację, bo potrzebuje pracownika, a nie urlopowicza. Pamiętaj, że na wolne czas przyjdzie później. Pytania tego typu, sprawiają, że kandydat wydaje się osobą nie zainteresowaną pracą, a jedynie zatrudnieniem. Nikt, nie chce zatrudniać takich ludzi, bo najprawdopodobniej trzeba będzie ich szybko zastąpić kimś bardziej zmotywowanym do pracy.

Czym zajmuje się firma?

Kandydat może zapytać o zakres obowiązków na stanowisku, ale nigdy nie powinien pytać o to, czym właściwie zajmuje się firma. Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, należy to po prostu wiedzieć. Do spotkania warto się przygotować, bo takie podejście do sprawy zatrudnienia może tylko zaprocentować. Na temat większości pracodawców można znaleźć informacje w internecie. Często, są zawarte, nawet w ogłoszeniu o pracę.

Dużo osób było już na rozmowie?

Nie możesz pytać o konkurencję na stanowisko, na które aplikujesz. Technicznie rzecz biorąc, to nie Twoja sprawa. Masz być najlepszy. Nie ważne, czy kandydatów jest dwudziestu... czy tylko Ty. Żaden rekruter nie odpowie na takie pytanie, bo nie ma w tym żadnego interesu.

Praca na ósmą mi nie odpowiada. Będzie w porządku jak się będę spóźniać?

Naprawdę? Takie pytania niejednokrotnie padają na rozmowach rekrutacyjnych. Osoba, która jest dopiero kandydatem na dane stanowisko, nie powinna negocjować elastycznego czasu pracy. Na taką dyskusję nadejdzie pora później.