PRZEJDŹ DO KREATORA CV

Czy w CV warto zamieszczać datę urodzenia?

Data dodania: 2019-06-30

Curriculum Vitae, czyli skrót od CV to nic innego jak nasz życiorys zawodowy. Umieszczamy w nim wszelkie niezbędne informacje na temat naszej dotychczasowej kariery zawodowej, wykształcenia jakie uzyskaliśmy, dodatkowych umiejętności, zainteresowań, no i oczywiście naszych danych osobowych jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer kontaktowy, adres e-mail oraz datę urodzenia. Jak się okazuje, w przypadku tej ostatniej wiele osób zastanawia się nad tym, czy w ogóle warto zamieszczać takie informacje. Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić właśnie w tym artykule.

Wiele osób uważa, że taka pozycja w cv - data urodzenia jest zwyczajnie zbędna. Że przyszły pracodawca nie powinien kierować się tego typu informacjami podczas podejmowania decyzji na temat tego, czy zatrudnić daną osobę czy też nie. Jak się jednak okazuje takie podejście do tematu jest absolutnie niezasadne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że może okazać się, że dana firma poszukuje jedynie studentów do współpracy i to osób, które mieszczą się w przedziale do 26 lat. W takiej sytuacji, jeżeli nie wskażemy naszej daty urodzenia w CV może dojść do dwóch zdarzeń. Pierwszym jest to, że jeżeli mieścimy się właśnie w tym przedziale wiekowym, to i tak nie zostaniemy zaproszenia na rozmowę, ponieważ rekruter nie mając wystarczającej ilości informacji na nasz temat stwierdzi, że jest to strata czasu i będzie telefonował do osób, które taką informację zawarły w swoim CV. Z drugiej jednak strony, jeżeli jesteśmy osobami, które już ukończyły 26. rok życia, ale wciąż studiujemy to może okazać się, że dany rekruter zwróci uwagę na nasz status studenta i zaprosi nas na rozmowę. Jednak dopiero podczas rozmowy okaże się, że jesteśmy starsi niż osoby, których poszukują do współpracy i zmarnujemy zarówno swój czas, jak i osoby, która zaprosiła nas na rozmowę.

Firmy, które poszukują do współpracy studentów do 26. roku życia robią to z prostej przyczyny. Za osoby takie odprowadza się mniejsze składki zarówno do ZUSu (lub nie odprowadza się ich wcale) oraz do Urzędu Skarbowego. W związku z czym chodzi jedynie o zwykłą oszczędność - nic więcej. Idąc tym tokiem rozumowania, jeżeli dana praca nie wymaga od kandydata szczególnych umiejętności i mogą ją wykonywać osoby młode bez doświadczenia, wówczas zdecydowana większość firm podejmie decyzję o tym, żeby zatrudnić do tego właśnie wyżej wspomnianych studentów. W związku z powyższym sami widzimy, że jeżeli nie podamy w naszym CV daty urodzenia wówczas może okazać się, że nasz profil kandydata nie odpowiada danej firmie i zmarnujemy jedynie swój czas jak i osoby, która zaprosi nas na rozmowę.

Podsumowując - są pewne informacje, których rzeczywiście nie powinniśmy podawać w CV, jak na przykład numer PESEL. Są to dane wrażliwe, które w sytuacji, kiedy dostaną się w niepowołane ręce mogą narobić nam jedynie szkody. Wracając jednak do daty urodzenia, nie jest to dana przypisana konkretnie do naszej osoby, w związku z czym z powodzeniem możemy ją podać.