PRZEJDŹ DO KREATORA CV

Przejrzyste CV w trzech punktach

Data dodania: 2014-11-03

Jednak nawet jeżeli już wcześniej wielokrotnie wysyłaliście swoje CV potencjalnym pracodawcom, warto prześledzić nasze porady, żeby dowiedzieć się, czy nie dałoby się w waszym CV czegoś poprawić.

Jeśli ubiegasz się o pracę, twoje CV jest najważniejszym narzędziem, jakim dysponujesz. Powinno być dobrze zorganizowane i napisane w przyjazny dla czytelnika sposób.

Oto kilka wskazówek:

Przejrzysty nagłówek

Pierwszą rzeczą, jaką widzi pracownik z działu rekrutacji jest nagłówek CV. Dlatego ważne jest aby przyciągał uwagę, ale nie zraził go do dalszej lektury.

Uważnie przeczytaj ogłoszenie

Pamiętaj, aby dopasować wybór swoich umiejętności do wymagań podanych w ogłoszeniu. Skorzystaj również z innych dostępnych ofert pracy, które są publikowane, aby użyć wyrażeń i zwrotów branżowych. Będzie to znak, że masz odpowiednią wiedzę na temat tej pracy.

Wykorzystaj słowa kluczowe

Jeżeli wysyłasz swoją aplikację on-line, warto pamiętać, aby dodać do CV słowa kluczowe. W serwisach dotyczących ogłoszeń o pracę osoby odpowiedzialne za rekrutację często z nich korzystają, aby znaleźć najbardziej profesjonalne CV w całej bazie danych. Słowa kluczowe mają dotyczyć twojej pracy i umiejętności, mogą to być np.: "java", "projektowanie", "szwedzki" i wiele innych. Każde CV powinno zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko, numer telefonu, adres, adres e-mail (lub inne dane kontaktowe),
  • jakie umiejętności chcesz rozwijać
  • doświadczenie zawodowe: ważne są nie tylko nazwy stanowisk w poprzednich zakładach pracy, ale również wykonywane wówczas zadania,
  • inne umiejętności: np.: umiejętności językowe, opanowane programy (Word, Excel, PowerPoint itp.),

Zazwyczaj twoje CV nie powinno być dłuższe niż jedna do dwóch stron formatu A4. Ale nie możesz usuwać informacji, które mogą być istotne dla uzyskania danej posady tylko dlatego, że brakuje ci miejsca na kartce. W takiej sytuacji aplikacja może być nieco dłuższa.

Strona estetyczna twojego CV może mieć ogromne znaczenie. Dlatego nie może w nim być błędów ortograficznych, interpunkcyjnych ani stylistycznych. Jeżeli nie masz pewności czy wszystko jest napisane poprawnie, poproś przyjaciela, żeby przeczytał ten tekst. Literówki i błędy stylistyczne mogą sprawić, że twoja aplikacja trafi do kosza szybciej niż myślisz. Nie kłam. Choć zdarzają się poradniki, które zachęcają do wylibrzymiania swoich umiejętności, to jednak kiedy już zostanie się zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną, wszystkie drobne kłamstewka mogą zostać łatwo zweryfikowane. Szkoda byłoby w ten sposób stracić pracę, którą już prawie miało się w ręku.